אירועים וחגים

 במהלך השנים חלו שינויים בלכידות החברתית ובאחדות הדעות שאפיינו את הקיבוץ בראשיתו. היום קיבוץ גת הוא חברה מגוונת שלמרות  היותה חברה קטנה יש בה טווח גילאים רחב, שפות וכמובן דעות. התרבות של גת נשענת על מסורת של שנים רבות אבל גם בניסיונות למצוא חידושים והתאמות לימנו.

גת היא ישוב חילוני ששם דגש על הקשר עם  הטבע  ועם המסורת היהודית ישראלית. הקיבוץ הקפיד בכל ההיסטוריה שלו לחגוג את כל החגים והמועדים כמו גם את ימי הזיכרון.

 

לוח השנה התרבותי של הקיבוץ מורכב מאירועים משותפים גדולים כמו פסח שנחוג בארוחת ליל סדר משותפת שבנוסף לקריאת ההגדה ולארוחה משלבת גם הופעות שירים וריקודים והתייחסות להבאת העומר.  בחג השבועות הנחוג ברוב עם על הדשא המרכזי משלבים את מסורת החג בתצוגת כלים חקלאיים ומציינים את טקס הלחם (טקס המראה את תהליך יצירת הלחם מזריעה ועד האכילה).  אירועים גדולים מתקיימים גם בראש השנה, סוכות וט"ו בשבט.

 

בגת נעשה ניסיון ליצור מוקדי ענייו שיוכלו לתת תשובה גם לילדים קטנים וגם לוותיקים. בשנים עברו כשהקיבוץ היה חברה מונוטונית מבחינה פוליטית הוקדשו מאמצים וכספים בזמנים של בחירות להסתדרות ולכנסת ואילו היום ישנם תומכים לכל הקשת הפוליטית והקיבוץ כחברה איננו  בוחן את חבריו על סמך שיוכם הפוליטי. רוב ניצולי השואה שחיו בקיבוץ כבר אינם איתנו, יחד עם זאת טקס יום השואה הוא טקס מושקע ומרגש ויש בו תמיד מקום לחוויות של בוגרי בית הספר שחוזרים ממסע שורשים בפולין.  11מבני וחברי הקיבוץ נפלו במהלך מלחמות ישראל. טקס יום הזיכרון הוא חלק חשוב המקדים את חג העצמאות הטקס כולל מפקד אש גדול ומסיבה גדולה שבה מפגינים את יכולתם הכישרונות המקומיים.

מערכת החינוך הקיבוצית נותנת תשובה לילדים החל מלידה ועד הגיוס המערכת משלבת בתוכה את כל חגי ישראל והילדים חוגגים את החג במערכת החינוך ולאחר מכן בקיבוץ.                                                                                                                                          

פעם...לפני שהטכנולוגיה השתלטה על חיינו החגים המושקעים ציינו את העשורים לקיבוץ ומהלכם הופקו הפקות גדולות כמו ההצגה פיטר פן, שהמון חברים לקחו בה חלק. 

חגיגה גדולה (אם כי לא חג) היו גם הטיולים שהתקיימו לצפון הארץ או לסיני.טיולים גדולים לרמת הגולן, לעכו, לאילת ולעקבה היו ארועים שרבים חיכו להם.

 

בימים אלה עם השינוי שחל בקיבוץ, נעשה מאמץ לפתוח את האפשרויות התרבותיות ולהביא גם תרבות מן החוץ פנימה. בנוסף לפיתוח והמעורבות של כישרונות מבית בתחום הציור, צילום, שירה וכד'. הרצון לענות על הצרכים התרבותיים המישתנים של הבנים החוזרים והמשפחות הצעירות המצטרפות למעגל החברים נמצא בכל עת בראש סדר העדיפויות של הקיבוץ וגם בזה טמון חלק מקיסמו עבור התושבים החדשים.

מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט